Home - Lunety - Luneta do podglądania nieba

Luneta do podglądania nieba

Posted on Wrzesień 21, 2017 in Lunety

Znalezienie przyzwoitej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest łatwe, szczególnie dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W czasie poszukiwania powinno się wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które wiele ułatwią podjęcie definitywnej decyzji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na pewno najważniejszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę w czasie poszukiwania osprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie spostrzec. Ważna jest też średnica obiektywu, oraz pole widzenia. Ludzie, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za typem kątowym, gdzie okular skierowany jest pod kątem 45°. Naturalnie istotnym kryterium będzie także cena takiego sprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych zadowalające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy asortyment, bądź samodzielne kompletowanie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary oraz statyw. Oczywiście możemy sami poszukać osobnych podzespołów, ale takie zadanie bywa zanadto kłopotliwe dla młodych obserwatorów nieba. By mieć pełne przekonanie, że wszystkie elementy osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy proponowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego warto kupić lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka oraz luneta cechują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie oraz jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa cena przekłada się na jakość. Warto przy tym nadmienić, że luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, lecz będzie także pożyteczna podczas wycieczek przyrodniczych. Jeżeli jednak przewidujemy zużyć ją do oglądania przyrody, wskazane jest postarać się o specjalną wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, że sprzęt jest bezpieczny niezależnie od pogody.